GUNS AND BULLETS
Fegyverek és Töltények
(magyar kiadás)

A PANCOR JACKHAMMER automata sörétes fegyver


(A képen egy Jackhammer látható)

Űrméret: 12-es sörétes lőszer
Működési rendszer: gázelvételes, mozgócsöves
Hossza: 787 mm
Cső hossza: 525 mm
Tömeg (üresen): 4,57 kg
Tárkapacitás: 10 lövedék, revolverszerű, kivehető dobtárban
Tűzgyorsaság: 240 lövés/min

  Dióhéjban a Jackhammert egy teljesen automata 12-es sörétes lőszerrel működő extrém halálos közelharci fegyvernek tervezték. Olyan közelharci feladatokra tervezték, mint rajtaütések vagy ahol olyan területtüzet kellett volna biztosítani, ami nagy távolságban nem átütő erejű. Bullpup kinézete, könnyű kezelhetősége, mint más fegyverek esetében is nagyon ígéretes harceszközt vetített előre. Futurisztikus kinézete több filmet is megihletett, köztük a Terminátort is, amelyekben posztapokaliptikus fegyverként mutatják be, noha a felépítésének egyes megoldásai a XX. század elejére tekintenek vissza. A Jackhammer tíz darabos tárakból tüzel.

  Mivel a Pancor Jackhammer nagyon ígéretesnek bizonyult, sok kormány belefogott a rendszeresítés előtti tesztelésbe. Az USA és Nagy-Britannia is ezen országok közt volt.


  A Jackhammer egy gázelvételes rendszeren alapuló teljesen automata sörétes fegyver. A Jackhammer gáz elvezető rendszerét egy gázdugattyú alkotja, szorosan körülölelve a mozgó csövet. Ha megtörténik a lövés, a lőporgázok előrenyomják a gázdugattyút a csővel együtt, egészen addig, amíg az erős helyretoló rúgó vissza nem tolja előző helyzetébe. A helyretoló rúgó a cső körül van kialakítva. Ha a cső előre csúszik, akkor teljesen elválik a tártól, majd mikor a helyretoló rúgó megint visszatolja, újból csatlakozik a tárhoz és a töltő mechanizmushoz. A tervezők nem tartották megfelelőnek a félautomata és egyes lövéses megoldásokat, ehelyett elég röviden meghúzni a ravaszt, ha az ember egyes lövést akar leadni (Akárcsak a Steyr AUG esetében.).


  A fegyver tűzgyorsasága 240 lövedék percenként. Egy különleges, forgódobos tárból adogat, ami 10 db. sörétes lőszert tartalmaz. A tárakat a gyárban töltötték és zárták le hermetikusan (töltés előtt el kellett távolítani a kis műanyag fedelét), sok, magas nyomású 12- es lőszerfajtával töltve. Volt kis-, nagyszemű sörétes, slug (ami egyszerű, tömör ólomlövedéket jelent), robbanó (High explosive) és páncéltörő lőszer. A tár maga régi és új technológiák találkozásának eredménye. A táron bizonyos szögben oldalirányú bevágások találhatók, ami nagyon hasonlít a Máltai Sólyomban láthatott Webley-Fosbery revolverre.


  A tár futurisztikus reinkarnációját “Medvecsapdának” nevezték, mert a tervezők ötlete által speciális módon körbeforgatva a tárban lévő összes lőszert egy aktív gyalogsági aknává lehetett konvertálni. Az akna nyomásra lépett volna működésbe, mikor az ellenséges katona rálép, mind a 10 sörétes lőszer elsült volna. (Képzelhetjük, mekkora pusztítást okozva. -A szerző) A tesztelésre leadott prototípussal 50,000 lövést adtak le, egyetlen jelentkező hiba nélkül.
  A fegyvert John Anderson tervezte Új Mexikóban. A Jackhammer ígéretes vállalkozásnak indult, de az amerikai vezetőség úgy döntött, hogy a pozitív eredmények ellenére sem rendszeresíti a Jackhammert. Sajnálatos módon nem került a futószalagra, így a világon csak a prototípusai léteznek. (Szerény véleményem szerint egy tökéletes közelharci fegyverrel van dolgunk. Nem értem, hogy az USA, aki évekig össze-vissza szórta a pénzét mindenféle hiányos, selejt fegyverekkel való kísérletekre, miért nem rendszeresítette?- A szerző) Ők az újfajta sörétes lőszerek tömeges gyártásának problémáival magyarázták a dolgot. A bürokráciai huzavona után a Pancor csődbe ment, mindenét el kellett adnia, még a létező Jackhammer prototípusokat is. Mr. Anderson máig Új Mexikóban él, a Jackhammer prototípusa több tulajdonos váltás után mindmáig magánkézben van, New Yorkban. Egyszer feltűnik a Terminátor 2 egyik extra jelenetében is. A mostani tulajdonosa úgy gondolta, hogy a teljesen automata fegyvert további gyári tesztelésekig nem használja, ezért nincsenek adatok ezen gyöngyszem lövés közbeni tulajdonságairól.




(A képen egy darabjaira szedett Jackhammer látható)


A leírás a http://postnuclear.atw.hu tulajdona.

Készítette: Brother T
Copyright ©: Koós Tibor, 2005